Keskin Yöresel Yemekleri

KAVURGA :.

Malzeme: Arzuya göre misir ya da bugday.

Yapılışı: Ekmek sacı ters çevrilerek ateş üzerine yerleştirilir. Elenmiş temiz toprak, sıcak sacın çukur tarafına konur, daha sonra buğday ya da mısır saca dökülür. Tahta bir kaşıkla (eskiden çalgı da denilen süpürge ile) yavaş yavaş karıştırılır. Atılan malzeme kızarıncaya kadar kavrulur. Toprak elenerek kavrulan malzemeden ayrılır. Sıcak sıcak yenir. Arzuya göre tekrar yapılması istenirse eleme işlemi sacın üzerinde yapılır.


 HEDİK :.

Malzeme: 1 kg buğday.

Yapılışı: Ayıklanmış ve yıkanmış buğday suya atılarak, buğdaylar şişip yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişirme esnasında tahta bir kaşıkla yavaş yavaş karıştırılır. Pişen hediğin içerisine kuru üzüm, badem içi, ceviz içi, fındık içi gibi kuru yemişlerden katılarak servis yapılır.


 YUFKA :.

Malzeme: Un, su, tuz

Yapılışı: Un, su, tuz karıştırılarak hamur yoğrulur, hamur biraz dinlendikten sonra avuç içi büyüklüğünde bezeler alınır. Bu bezeler ekmek tahtası üzerinde oklava yardımı ile 80-90 cm büyüklüğünde ugra serpilerek (ugra: Kepekli un ) daire seklinde açılır. Hamur açılırken yapışmaması için arada sırada ugra serpilir. Açılan yufkalar oklava yardımı ile kızgın sacın üzerine konularak pembeleşinceye kadar pişirilir. Pişen yufkalar üst üste konularak kurumaya bırakılır. Gevrek halde kuruyan yufka ihtiyaca göre üzerine su serpilerek yumuşatılır. Nemlenmiş yufka yenmek üzere sofraya giderilir.


 OMAÇ :.

Malzeme: 1 yufka, 1 yumurta, 1 kaşık tereyağı.

Yapılışı: Tereyağı tavaya konarak eritilir. Üzerine yumurta kırılır. Yumurta piştikten sonra tavaya ufak parçalara bölünmüş yufka ilave edilir. Güzelce karıştırılarak ikinci bir yufkaya sarılarak dürüm yapılır.


 DÖNDÜRME :.

Malzeme: 1 yufka, 1 yumurta, 1 kaşık tereyağı.

Yapılışı: Tavaya tereyağı konarak eritilir. Yufkanın içerisine yumurta kırılarak tavaya sığacak şekilde katlanır. Tereyağı kızınca yufka tavaya konur. Nar gibi kızarınca diğer yüzü çevrilir. İki yüzü de güzelce pisince ikinci bir yufkaya sarılarak dürüm yapılır. Yumurta yerine peynir de konulabilir. Arzuya göre içi bos olarak da yapılır.


 BAZLAMA :.

Malzeme: Maya ( Daha önce yoğrulmuş hamur, ya da yas maya ) un, su, tuz

Yapılışı: Un, su, tuz, yufka hamur gibi yoğrulurken içine maya katılır. Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra hamurun üzerine bir bez ile sarılarak iki saat mayanın gelmesi beklenir. Mayası gelen hamur avuç içi büyüklüğünde bezelere bölünür. Oklava yardımı ile hamur bir parmak kalınlığında saçılır. Sacın üzerinde pişirilir. Kimi zaman tereyağı ile yağlanarak saklanır. Kimi zaman ise böylece saklanır. Genelde sabah kahvaltıları için yağda tekrar pişirilerek yenir.


 ERİŞTE :.

Malzeme: 40 yumurta, yumurtaların yarısı kadar su, 2 su bardağı dolusu tuz, 10 kg un.

Yapılışı: Yumurta, su, tuz derin bir kapta iyice çırpılır. Un, bu karışıma yavaş yavaş ilave edilir. Çok sert bir hamur yoğrulur. Hamur 1,5-2 saat dinlendikten sonra yumak büyüklüğünde bezeler alınarak nemli bir bezin içerisinde saklanır. Bezeler oklava yardımı ile kibrit çöpü kalınlığında açılır, açılan hamur bez örtüler üzerinde kurumaya bırakılır. Nemini çeken hamurlar üçer üçer üst üste konur. Önce ortadan ikiye bölünür. Hamurlar üst üste getirilir. Altı parça olan hamur 2 parmak genişliğinde şeritler halinde kesilir. Kesilen parçalar güneşte kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra bez torbalara doldurularak kış yiyeceği olarak saklanır.


 GÖBEDE :.

Malzeme: 1 tavuk, 1-1,5 kg soğan , 1 paket margarin, 1,5 kg un , 3 su bardağı su, 50-60 cm çapında tepsi, salça, tuz, biber.

Yapılışı:
İçi: Tavuk kuş başı seklinde doğranarak yağda kavrulur. İki tane iri doğranmış soğan ilave edilir. Salça, tuz, biber ilave edilir. Tekrar kavrulur. Pişen tavuğa 3 su bardağı dolusu su ilave edilir. Kaynamaya bırakılır.
Hamur: Un, su, tuz ilavesiyle hamur haline getirilir. İyice yoğrulan hamur 6 eşit parçaya bölünür. Tepsi büyüklüğünde açılan hamur erimiş margarinle iyice yağlanır. Hamurun üç parçası açıldığında birleştirilir. Yaz gününde yapılıyor ise dolaba yerleştirilir. Diğer üç parça ayni şekilde yağlanıp üst üste konulur. Katlanıp dolaba yerleştirildiğinde önceden dolaba konulmuş hamur alınarak tepsi genişliğinde açılarak tavukların üzerine kapatılır. Hamurun üzeri yağlanır. Tepsi fırına verilir. Üstü kızarıncaya kadar pişirilir. Tepsideki piştikten sonra üstteki hamur açılır, alta hamur üzerinde tavukların bulunduğu tepsiye haşladığımız tavuğun suyu boca edilir. Üstten aldığımız hamur ekmek olarak kullanılarak afiyetle yenir.


 TOKLUBAŞI :.

Toklubaşı: Ispanağa benzer, ondan daha küçük ve tüylü bir bitkidir. Genelde sürülmemiş tarlalarda yetişir

Malzeme: 1 kg toklu başı, 1 baş soğan, 1 kaşık yağ, 1 kaşık salça, tuz , pul biber.

Yapılışı: Güzelce temizlenmiş toklu başı bir tencereye konularak haşlanır. İyice haşlanınca ocaktan alınarak bir bıçak yardımı ile parçalara bölünür. Soğan yağ içerisinde kavrulduktan sonra toklu başı ilave edilir, salça, tuz ve biber katılarak pişirilir. Yeteri kadar su ilave edilerek beyaz bir köpük çıkıncaya kadar kaynatılır. Bu köpük kaybolunca pişmiş demektir. On dakika kısa alevli yanmayan ateşte bekledikten sonra servise hazırdır. Sarımsaklı yoğurt ilavesi ile de yenilebilir. Bu yemek kıymalı, yumurtalı, sucuklu, tavuklu, etli olarak da yapılır.


 HİNDİ DOLMA :.

Malzeme: 2,5-3 kişilik bir hindi, 1-2 kg pirinç ( hindinin içini dolduracak kadar) 200 gram tereyağı, 50 gram kuru üzüm, 50 gram çam fıstığı, 1 demet maydanoz, 2 kaşık salça, 2 kaşık zeytinyağı, tuz, karabiber.

Yapılışı: Hindi uygun bir tencerede haşlanır. Soğumaya bırakılır.

İç Pilavı: Pirinç, kuru üzüm, çam fıstığı, karabiber yardımı ile tereyağında kavrularak hindinin suyu ile pişirilir. İç pilav soğuduktan sonra hindinin karin boşluğu doldurulur. Doldurma işlemi tamamlanınca karnındaki boşluk beyaz bir ip ile dikilir. Tepsiye yerleştirilen hindi salça, zeytinyağı ve tereyağı ile güzelce yağlanır. Orta ateşli fırına tepsi ile sürülür. Nar gibi kızaran hindi sofranın ortasına konularak paylaşılır.


 KARA KABAK :.

Malzeme: 2-2,5 kg kara kabak, 1 baş soğan, 1 kaşık tereyağı, 1 miktar dereotu.

Yapılışı: Yag ve soğanla birlikte kavrulur. Kesme seker büyüklüğünde doğranmış kabak ilave edilir. Hafif ateşte güzelce kavrulur. Bir miktar su ilave edilerek tuz, istenirse baharat katılır, bir taşım kaynatılır. Dereotu üzerine konur, isteğe bağlı olarak üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek yenir. Kara kabak soğan kavrulurken pirinç, bulgur, et ilaveleriyle de pişirilir.


 TUVALAK :.

Malzeme: 1 kg bulgur, 300 gram sığır eti (kuşbaşı), 2 bas kuru soğan, 50 gram nane, 1 kaşık salça, 1 kaşık tereyağı, 1 kaşık tuz.

Yapılışı: Yağı ve siniri çıkarılmış kuşbaşı et, bulgur ve doğranmış soğanlarla tas dibeğe konarak tahta tokmakla, bulgurlar etten ayrılmayacak sekle gelinceye kadar dövülür. Hazırlanan bu malzeme başka bir kaba alınır. Eller ısıtılarak bir müddet daha elde yoğrulur. Arzuya göre tuz, istenirse baharat ilave edilir. Bu macun misket büyüklüğünde el yardımıyla tuvalak (topalak) haline getirilir. Genişçe bir kazanda kaynayan suya bu tuvalaklar atılır. Bulgurlar pişinceye kadar kaynatılır. Tereyağı, salça, nane ile birlikte yakılarak yemeğin üzerine sos hazırlanır. İstenirse yoğurt ve yumurta ile de terbiye yapılır.


 SU BÖREĞİ :.

Malzeme: 5 yumurta, 1 çay bardağı yoğurt, 1 çay bardağı su, un, tuz, 1 su bardağı ay çiçek yağı, haşlanmak için 10 bardak su, peynir ve maydanoz.

Yapılışı: Yumurta, yoğurt, su, un, yeterince tuz bir kapta karıştırılır. Hamur pütürlüksüz bir kıvama gelinceye kadar yoğrulur. Kıvamı ise kulak memesi yumuşaklığında olmalıdır. Hamur ufak bezelere ayrılır İnce yufkalar seklinde 16 yufka çıkacaktır. Ağzı geniş bir tencerede su ve tuz kaynatılır. Fokurdayan tencerenin içine hamurlar atılır. 5-7 dakika arası haşlanır. Bir süzgeç yardımı ile başka bir kaba alınan haşlanmış yufkanın suyu süzülüp altı yağlanmış bir tepsiye açılarak serilir. Diğer yufkalarda ayni işlemden geçirilip araları yağlanarak tepsiye serilirler. Yufkanın yarısı bittiğinde peynirli iç yayılır ( Bu börek kıymalı ve ıspanaklı olarak da hazırlanabilir) sonra kalan yufkalar üzerine örtülür. Böreğin üstüne ayçiçeği yağı sürülür ve çörek otu, serpilerek 30-40 dakika pişirilir. Üstünün nar gibi kızarması yeterince piştiğini gösterir. Sıcak olarak servis yapılmalıdır.