Hacı Taşan Kimdir?

Hacı Taşan (d. 1930, Keskin – ö. 9 Mart 1983), Türk ozanı, Türk halk müziği sanatçısı. Abdal müziğinin en önemli isimlerinden birisidir.

Hayatı
Hacı Taşan türküleri, halayları çalıp okuyan bir sanatçı olarak Keskin ve Balâ folklor musikisinde büyük ağırlığa sahip hemen hemen tek sanatçıdır. Hacı Taşan’ın ismi, Keskin türküleriyle adeta özdeşleşmiştir.

Halk arasında Hacelobası olarak söylenen ve asıl adı “Hacıali Obası” olan bu türkünün derlendiği köy, aynı zamanda Hacı Taşan’ın köyüdür. Keskin’e bağlı bu köyde 1930’da doğan Hacı Taşan, aslen Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesine bağlı Kırtıllar köylüdür. Kırtıllar o yıllarda “abdal” aşiretinin en yoğun olarak yaşadığı köylerden birisidir. Bozlak sanatçısı Neşet Ertaş’da bu köyde doğmuştur. İç Anadolu’nun ortasındaki bu köy, Anadolu halk müzikleri içerisinde en orijinal anlatıma sahip bir müziğe, abdal/aşiret müziğine kaynaklık eder.

haci-tasan

 

Hacı Taşan’ın babası Abdullah Çavuş’da o yıllarda Hacelobası’ndan evlendiği için oraya taşınır. Bağlamayı çok seven bir ana ile, yörenin ünlü davulcularından olan Abdullah Çavuş’un dört çocuğundan biri olan Hacı Taşan, 12 yaşlarında veya 13-14 yaşlarında saz çalmaya başladığı söylenmektedir.[1] Babası, o zamanlar yörenin en namlı ustalarından olan Yusuf Usta’ya iyi bir saz yaptırır ve tutar elinden küçük Hacı’nın, o günlerde Seyfeli(daha sonra Barak) köyünde oturan üstad Muharrem Ertaş’a çırak verir. Ve böylece Hacı Taşan, bu müziğin tek ve en etkili eğitim/öğretim şekli olan bir ustanın yanında çıraklığa başlar.

Muharrem Ertaş’ın çırağı
Muharrem Ertaş, Hacı Taşan’ı yanına alarak bugün hala bu müziğin hem öğrenildiği hem de en çok icra edildiği mekanlar olan düğünlere götürür. “Düğün çalgıcılığı” onlar için çoğu zaman tek ve en önemli meslektir. Çoğu zaman bu düğünlerdeki aşırı içki ve sefahat ortamı bu insanların ruhen ve bedenen hızla yıpranmalarına ve genç yaşlarda ölüme sebep olmakta idi. Merhum Hacı Taşan 1983’te vefat ettiğinde 53 yaşında idi. Bu geleneğin bir başka sanatçısı Çekiç Ali ise 39 yaşında vefat etmiştir.

Eserleri
TRT repertuarlarında da yer alan birçok eserleri mevcuttur. Hacı Taşan’ın bazı önemli eserleri şunlardır:

Açtım Perdeyi Durnamı Gördüm
Allı Durnam Bizim Ele Varırsan
Altın Yüzük Ulanmaz
Babına Da Deli Gönül Babına-2
Bugün Ayın Işığı
Bura Mıdır Koçyiğitler Vatanı
Değirmenin Bendine-1
Döndün Mü Benden Yüzü Dönesi
Erciyes’ten Duman Kalkdı
Gelmemiş Dünyaya Sen Gibi Taze
Giden Ay Dutulur Mu
Helkemi Suya Daldırdım
Mavilim Mavişelim
Ne Güzel Yakışmış Allar Ayşe’ye
Sürüler İçinde Sürmeli Koyun
Yaylalar İçinde Erzurum Yayla-1
Yüce Dağ Başına Yağan Kar İdim
9 Mart 1983 tarihinde, geçirdiği üçüncü kalp krizi sonucunda 53 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

50 − = 43